مار جام جهانی اروپا مقدماتی جام جهانی 2018

مار: جام جهانی اروپا مقدماتی جام جهانی 2018 نروژ جمهوری چک norvezh jomhori chek moghadamati jam jahani 2018

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تابستان «مسکن» در دو سناریو

چشم انداز تابستانی بازار معاملات مسکن تهران، در دو سناریو بررسی شد. فصل مهم نقل و انتقالات ملکی از فردا به شکلی متفاوت از تابستان سال های گذشته، شروع می شود؛ به

تابستان «مسکن» در دو سناریو

تابستان «مسکن» در دو سناریو

عبارات مهم : بازار

چشم انداز تابستانی بازار معاملات مسکن تهران، در دو سناریو بررسی شد. فصل مهم نقل و انتقالات ملکی از فردا به شکلی متفاوت از تابستان سال های گذشته، شروع می شود؛ به طوری که روشن شدن موتور معاملات خرید مسکن و شتاب گرفتن آن از ماه ها پیش، تفاوت تابستان ۹۷ بازار ملک با فصل مشابه در دوره های قبلی به حساب می آید. بررسی ها راجع به آینده قیمت و معاملات مسکن با تاکید بر آنچه در فصل تازه می تواند رقم بخورد، حاکی است: سرعت رشد قیمت آپارتمان ها در قالب یک سناریو، طی ماه های آتی کند می شود.

تابستان «مسکن» در دو سناریو

این سناریو بر اساس روند بلندمدت گذشته قیمت ها و همچنین حجم معاملات خرید، مطرح هست. سناریوی دوم ولی با لحاظ سهم و اثر متغیرهای کلیدی موثر بر بازار ملک از جمله اوضاع آتی بازارهای رقیب و در عین حال فاکتور مربوط به انتظارات تورمی، احتمال انحراف زیاد قیمت را مطرح می کند. این در حالی است که واسطه های بازار ملک معتقدند، با توجه به تضعیف شدید قدرت خرید مسکن طی ۶ ماه گذشته (حداقل ۲۰ درصد)، سمت تقاضا ظرفیت زیاد کردن قابل توجه قیمت در کوتاه مدت را ندارد. مسوولان بخش مسکن سه شنبه گذشته در نشست یکسان با نمایندگان مجلس، علل پرش های اخیر قیمت را اعلام کردند. در این نشست، دو طرح جهت «افزایش عرضه» پیشنهاد شد.

فصل مهم معاملات مسکن از فردا، زیر سایه سه نگرانی متقاضیان مصرفی شروع می شود. بررسی های «دنیای اقتصاد» از آنچه می توان به عنوان داشته های اولیه بازار ملک در تابستان ۹۷ اعلام کرد، نشان می دهد: شروع معاملات مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در تابستان، همزمان است با «تداوم حضور توام و قابل توجه هم خریداران مصرفی و هم خریداران سرمایه ای» به طوری که علی رغم دوره های تابستانی دست کم سه سال گذشته، امسال موتور خرید و فروش آپارتمان –تحت تاثیر استارت رونق معاملات از آخرهای سال گذشته- سریعتر از فصل مهم (پیش از تابستان)، شتاب گرفت، بنابراین این بازار اکنون با دمای نسبی اوج وارد فصل تازه می شود. اوضاع فعلی باعث شده است تابستان ۹۷ معاملات مسکن، «متفاوت» از فصول مشابه سال های قبل باشد. این تفاوت، بخشی از مختصات فعلی بازار ملک محسوب می شود که یکی از دو سناریوی قابل تصور جهت «تابستان مسکن»، براساس آن شکل گرفته است.

چشم انداز تابستانی بازار معاملات مسکن تهران، در دو سناریو بررسی شد. فصل مهم نقل و انتقالات ملکی از فردا به شکلی متفاوت از تابستان سال های گذشته، شروع می شود؛ به

کارشناسان اقتصاد مسکن در حال حاضر جهت چشم انداز تابستانی معاملات ملک، دو سناریو را مطرح می کنند.

سناریوی اول که براساس یک تحلیل تکنیکال و البته با لحاظ تفاوت فصل پیش رو با مقطع زمانی مشابه در سال های قبل، آینده بازار را پیش بینی می کند، بیانگر «کند شدن سرعت رشد قیمت مسکن در ماه های آتی» هست. براساس این سناریو، قیمت رشد نقطه ای قیمت مسکن در فصل پیش رو، کمتر از قیمت رشد در اردیبهشت و خرداد خواهد بود. این سناریو با استناد به روند گذشته معاملات خرید مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین میزان رشد قیمت ها در دوره ۱۰ ساله منتهی به سال ۹۴، تدوین شده است است به طوری که در این تخمین تکنیکال، اثر احتمالی متغیرهای اقتصادی و بیرونی اثرگذار بر واکنش‌ها بازار، مورد بررسی قرار نگرفته است.

بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن راجع به محتوای این سناریو که چکیده آن در کانال تلگرامی او منعکس شده است هست، به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: امسال بخشی از خریداران مسکن، به مراتب سریعتر از فصل تابستان وارد بازار شدند و اقدام به انجام معامله کردند. ملکی در تشریح نتیجه تحلیل تکنیکال راجع به تابستان بازار معاملات مسکن افزود: در امسال به تناسب گذشت زمان، از سرعت رشد قیمت مسکن کاسته می شود. ضمن آنکه، بخشی از زیاد کردن تابستانی قیمت مسکن ناشی از زیاد شدن حجم معاملات خرید، به علت شروع زودرس موج خریدهای مختص فصل مهم نقل و انتقال، در فصل بهار رقم خورد.

تابستان «مسکن» در دو سناریو

به گزارش دنیای اقتصاد ، چکیده حاصل از آنچه در سناریوی اول مطرح هست، نشان می دهد: شیب زیاد کردن ماهانه قیمت مسکن در تابستان پیش رو، کمتر از بهار امسال و حتی زمستان سال گذشته خواهد بود. طی ماه های اخیر (بدون احتساب ماه نیمه تعطیل فروردین)، قیمت مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران با شیب میانگین بالای ۵ درصد در ماه، زیاد کردن پیدا کرد. در صورت تحقق این سناریو، میانگین قیمت مسکن در تابستان امسال، حول و حوش مترمربعی ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تا ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نوسان خواهد بود.

در ماه میانی بهار امسال، میانگین قیمت به مرز مترمربعی ۶ میلیون تومان رسید و برآورد اولیه از کارنامه خردادماه معاملات مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بیانگر زیاد کردن دست کم ۱۰۰ هزار تومانی میانگین قیمت به رغم کم کردن حجم معاملات خرید هست. در خرداد ماه به علت تقارن با ماه مبارک رمضان و وجود تقریبا یک هفته کاملا تعطیل در آن، دمای بازار معاملات در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران ثابت ماند و در بعضی دیگر از مناطق حتی افت کرد. با این حال، هنوز آمار رسمی از کارنامه خرداد منتشر نشده است.

چشم انداز تابستانی بازار معاملات مسکن تهران، در دو سناریو بررسی شد. فصل مهم نقل و انتقالات ملکی از فردا به شکلی متفاوت از تابستان سال های گذشته، شروع می شود؛ به

در قالب سناریوی اول، تورم نقطه ای مسکن در مسیر کاهشی تا آخر امسال، به نزدیک ۱۵ درصد می رسد به طوری که مجموع قیمت رشد قیمت در دوره کنونی رونق، از دوره قبلی کمتر خواهد بود. در دوره قبلی رونق معاملات مسکن که سال های ۹۱ تا ۹۲ نقطه اوج آن بود، میانگین قیمت مسکن با رشد هر سال بیش از ۴۰ درصد مواجه شد. در اوج رونق دوره قبل از آن یعنی سال ۸۶ نیز میانگین قیمت مسکن جهش ۸۰ درصدی پیدا کرد. این تحلیل نشان می دهد دامنه رشد قیمت مسکن در حال کم شدن هست. کم شدن قیمت رشد نقطه ای قیمت مسکن به معنی کندشدن سرعت زیاد کردن قیمت مسکن (کم شدن دامنه رشد ماهانه قیمت ها) است.

متوسط قیمت مسکن در فاصله زمستان سال گذشته تاکنون، نزدیک به یک میلیون تومان زیاد کردن پیدا کرد که این میزان رشد قیمتی در مدت وقت کمتر از نیم سال، نامتعارف و شدید ارزیابی می شود. درحال حاضر قدرت خرید مسکن نسبت به سال گذشته همین موقع، بیش از ۲۵ درصد کم کردن پیدا کرده است و از آن مهم تر، اثر پوششی وام های خرید مسکن که سال گذشته در نقش محرک معاملات مصرفی باعث پیش رونق بازار شده است بود نیز به همین نسبت، تضعیف شده است هست. واسطه های ملکی در پایتخت کشور عزیزمان ایران از تکمیل ظرفیت اقتصادی متقاضیان خرید مسکن جهت زیاد کردن زیاد سطح قیمت های پیشنهادی خبر می دهند. این اتفاق از تحقق سناریوی اول جهت تابستان، پشتیبانی می کند و حتی می تواند باعث کندتر شدن سرعت زیاد کردن قیمت و برقراری ثبات نسبی در میانگین قیمت شود. در برابر این سناریو، یک آینده نگری (سناریوی دوم) وجود دارد که اثر متغیرهای اقتصادی و بیرونی را بر اوضاع معاملات مسکن در تابستان لحاظ کرده هست. سناریوی دوم در عین حال، نگرانی های کنونی در بازار را نیز مشمول بر می شود.

تابستان «مسکن» در دو سناریو

تحقیقات میدانی از آخرین نبض بازار معاملات مسکن حاکی هست؛ تقاضای مصرفی حاضر در بازار، جهت تابستان پیش رو، سه نگرانی دارد. نگرانی اول این دسته از تقاضا که غالب آنها، منزل اولی هستند، به «آینده قیمت» مربوط هست. این نگرانی در صورتی که با کنترل «انتظارات تورمی»، برطرف نشود، هیجان معاملات را می تواند زیاد کردن دهد و باعث جنبش زیاد قیمت ها شود. نگرانی دوم این گروه از متقاضیان، به تضعیف قدرت خرید و کم کردن ارزش بودجه نقدی کنارگذاشته جهت خرید مسکن برمی گردد. متقاضیان مسکن با وحشت از تاثیر مخرب رشد زیاد قیمت ها بر قدرت خریدشان، به دنبال خرید سریع از بازار هستند. در این میان، نگرانی منزل اولی ها از حضور گروه رقیب در فرآیند جست وجوی ملکی، از سخت بودن شرایط در بازار معاملات حکایت دارد. طی ماه های اخیر، در کنار تقاضای مصرفی، تقاضای سرمایه ای نیز در بازار معاملات، نقش پررنگی در رشد معاملات خرید بازی کرد. بخشی از تقاضای سرمایه ای، از بازار پول به واسطه جالب نبودن قیمت سود سپرده های بانکی، وارد بازار معاملات ملک شده است و بخشی دیگر نیز تحت تاثیر تحولات بازار ارز جنبش شده است است.

در سناریوی دوم که فعلا احتمال وقوع آن کمتر از سناریوی اول ارزیابی می شود، متغیرهای درونی و بیرونی اثرگذار بر قیمت مسکن، باعث خواهد شد در مسیر تورم مسکن، نویزهای افزایشی اتفاق بیفتد و سطح قیمتی دچار پرش شود. این سناریو، البته به عوامل کلیدی همچون آینده انتظارات تورمی، اوضاع برجام، قیمت ارز، قیمت سود بانکی وابسته هست. کارشناسان اقتصادی در این باره معتقدند اگر دولت در مقطع فعلی بتواند سیگنال های مثبت در فضای عمومی جهت بازگشت خوش بینی به آینده اقتصاد مخابره کند، اثر آن در بازار مسکن، کم کردن چشمگیر تقاضای سرمایه ای و مهار شدن سفته بازی های ملکی خواهد بود. جهت تابستان امسال آینده نگری می شود میزان معاملات خرید مسکن دست کم به اندازه ۳ هزار واحد نسبت به تابستان سال گذشته زیاد کردن پیدا کند. این آینده نگری به ورود منزل اولی های مجهز به تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق بعد انداز یکم مربوط است که در ماه های پیش رو، دوره سپرده گذاری آنها در صندوق به آخر می رسد و نوبت دریافت وام ارزش فرا می رسد. طی بهار امسال، معاملات خرید مسکن حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد نسبت به بهار سال گذشته زیاد کردن پیدا کرد و تعداد واحدهای فروش رفته به نزدیک ۱۸ تا ۱۹ هزار واحد در ماه رسید.

واژه های کلیدی: بازار | تابستان | تابستان | تابستانی | سال آینده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz